مقدمه :


بازی  "Splinter Cell : Conviction"بدون شك از بهترین بازی های شوتینگ سوم شخص است كه شاید بعضی هیچ بازی دیگری را قابل مقایسه با آن ندانند. بازی  "Splinter Cell : Conviction" در محیط های مختلف و با حضور دشمنان بعضا زیاد رخ میدهد كه شما به عنوان یك فرد انتقام جو در آن با انواع مبارزات روبرو میشوید و مجبورید حتی 10 تا 20 نفر را در یك محیط كوچك از پای درآوردید.بعضی بازی  "Splinter Cell : Conviction" را نوعی تقلید از بازی Gears of War در نحوه Cover گرفتن و تیراندازی كردن میدانند ولی باید در جواب آنان گفت كه بازی "Splinter Cell : Conviction" از لحاظ مختلفی با بازیفوق متفاوت است. مثلا دشمنان Evil یا چیزی شبیه به آن نیستند یا حتی اسلحه ها هم اسلحه هایی خارق العاده با قدرتی شگفت انگیز (!) نیستند و سلاح های دستی (مثل انواع كلت) و سلاح های سازمانی (مثل انواع مسلسل ها) و... را شامل میشوند.به علاوه بازی در محی های مشخص و شهری -نه محیط های عجیب جنگلی- روی میدهد...خلاصه بازی "Splinter Cell : Conviction" یكی از بهترین بازی های سوم شخص است كه فروش نسبتا خوبی هم داشت.


Image 1

 

داستان :


داستان بازی بسیار جذاب طراحی شده است كه مختصری از آن را برایتان بیان میكنم :

داستان بازی "Splinter Cell : Conviction" از ادامه نسخه قبل بازی یعنی Double Agent است.بازی ادامه آنجاست كهSam Fisher در جزیره ای ناشناخته به دنبال قاتلان دخترش میگشت و شما در ادامه این مؤموریت با فراز و نشیبهای زیادی مواجه میشوید. یكی از دوستان Sam به نام Anna در ارتباط تلفنی با سم به او میگوید كه فردی قصد كشتن سم را دارد و سم به دنبال آن شخص با فردی به نام آندرهكوبین آشنا میشود كه متوجه میشود قاتل دختر او بوده است و سم در داستان جالب و زیبای داستان در ماجراهایی به دنبال او میرود...در اصل مبنای داستان بازی "Splinter Cell : Conviction" جستجو و تعقیب و گریز سم با دشمنان است. داستان بازی به زیبایی روایت شده است و این نشان دهنده هنر Tom Clancy در طراحی داستانهای اكشن و ماجراجویانه است.به جرئت میتوان گفت كه داستان خوب و غیر قابل پیش بینی بازی كمك شایانی به نبوغ و ظهور بازی (یا بهتر بگم : سوپر بازی) "Splinter Cell : Conviction" كرده است.


Image 4

 


 


گرافیك :


گرافیك بازی به شدت هنرمندانه و تقریبا بدون نقص طراحی شده است. شاید وقتی شما در menuی اول بازی قسمت Option را میآورید و خون یكی از دشمنانتان را روی هوا میبینید یا شاید وقتی در اوایل بازی از اتاق دختر كوچك و دوست داشتنی تان بیرون می آیید ، فردی به شما حمله میكند ، شما او را به طرز هنرمندانه ای میكشید و خون او ساكن روی هوا میماند تا شما دشمنانتان را با كلید Q مارك میكنید ؛ تصور كنید كه با یك بازی خارق العاده از لحاظ گرافیكی رویرو هستید.بایذ به عقیده و حسن نظر ما احسنت گفت! بازی از لحاظ گرافیكی به شدت كار شده و دقیق است. نور پردازی ها (در مواردی كه خورشید حضور داردیا حتی لامپ های قوی شما را نشان میدهند) بسیار ظریف طراحی شده است. سایه ها بدون نقص طراحی شده است و پخش رنگ به شدت عالی كار شده است. به علاوه شما در بازی تقریبا هیچ وقت افت فریم مشاهده نمیكنید و این از نقاط قوت بازی است. وقتی شما در میانه های بازی دوربین مادون قرمز خود را میگیرید و با كلید Z از آن استفاده میكنید نقص گرافیكی به چشم نمی آید و برعكس چیزی كه توجه شما را جلب میكند یك طراحی عالی و یك گرافیك چشم نواز در محیطی تقریبا سیاه-سفید است. در كل میتوان گفت كه گرافیك بازی "Splinter Cell : Conviction" به طور هوشمندانه و بسیار زیبا كار شده است.


Image 10صدا گذاری :


صداگذاری بازی نسبتا عالی كار شده است. صدای شلیك ها به خوبی متناسب با نوع اسلحه است (برخلاف بعضی بازی ها مثل Toruk یا Farcry {البته به نظر من} یا حتی بازی های خوب و قابل ملاحظه ای مثل Sniper : Ghost Warrior ) مثلا كلت ها ، مسلسل ها ، شات گان ها و سایر سلاح ها دقیقا صدای خودشان را میدهند. صدای شخصیت اول بازی یعنی Sam Fisher بسیار خوب و هنرمندانه كار شده است و آهنگ ها هم دقیقا سر جای خود و به موقع ، با افكت هایی جالب گذاشته شده اند. البته لازم به ذكر است كه صدای بعضی محیط ها كه باید صدای مخصوص خود را داشته باشند مثل شهربازی یا رستوران كمی دارای نقص هستند و نگاه منتقدان را به سمت خود جلب كرده اند...


Image 18گیم پلی :


گیم پلی بازی بدون شك از بهترین گیم پلی ها در بازی های سالهای اخیر بوده كه به شدت نرم ، روان و دلچسب است.نحوه ی Cover گرفتن پشت مانع ها و اجسام و نحوه ی تیر زدن از پشت آنها به طور عالی كار شده است به طوری كه بعید نیست وقتی شما برای اولین بار بازی را انجام میدهید پای میز كامپیوترتان میخ كوب كند (!) البته گیم پلی بازی دارای نقص های كمی هم نیست. مثلا هیچ وقت تیز كلت شما تمام نمیشود كه این از نكات عجیب و غریب بازی است(!) یا مثلا وقتی شما در پشت مانعی Cover میگیرید تا قبل از اینكه تیری بزنید و از پشت مانع خارج شوید هیچ تیری به شما اصابت نمیكند كه این نشان از تخریب پذیری پایین محیط (برخلاف بازیهایی نظیر Battlefiel : Bad Company 2 ) است.البته هوش مصنوعی بازی به میزانی قوی است كه نمیگذارد شما برای مدت زیادی پشت صخره ها یا موانع برای خلاصی  از شر دشمنان Cover بگیرید و دشمنان یا با هجوم از اطراف و یا با انداختن نارنجك های متنوع (كه از نقاط قوت بازی است) شما را مجبور به ترك پناهگاه خود میكنند(!) . به علاوه وقتی یك بار در بازی شكست میخورید و دوباره از اول چند قدم عقب تر شروع میكنید (اشاره به سیستم Chekpoint قوی بازی ) قطعا شگفت زده میشوید چون دشمنانتان تماما مكان خود را عوض كرده و به شما این اجازه را نمیدهند كه به راحتی و با توجه به دور قبل بازیآنها را بزنید (برخلاف بازی هایی مثل Battlefield : Bad Company 2 یا حتی Call of Duty : Modrn Warfer 2 ) . ضمنا نحوه Mark كردن دشمنان و كشتن آنها با یك كلید (E) هم قسمتی جالب از بازی را تشكیل میدهد. به علاوه شما در این بازی (به تقلید از بازی های قدیمی تر) دوربین مادون قرمزی خواهید داشت كه وقتی آنرا به كار می اندازید تمام دشمنانتان را تا فاصله معقولی با رنگ سفید نمایش میدهد. در ضمن بازی "Splinter Cell : Conviction" دارای درجه سختی های خوب و معقولی بری هر Gamerی است كه دوست دارد این بازی را بازی كند. به هر حال و به صورت كلی باید گفت كه گیم پلی بازی "Splinter Cell : Conviction" بسیار قدرتمند و منحصر به فرد طراحی شده و به شما حس جالبی را در كشتن دشمنانتان میدهد.


Image 24نتیجه گیری :


با توجه به تمام این تفاسیر و نقص های انصافا محدود و انگشت شمار این بازی (شاید به میزان انگشتان یك دست) باید گفت كه بازی "Splinter Cell : Conviction" بدون شك یكی از بهترین بازی های سالهای اخیر بود كه در تمام دنیا نگاه مخاطبان را به سوی خود جلب كرد.بازی "Splinter Cell : Conviction" از آن دسته بازی هایی است كه میتواند هر فرد با هر سلیقه ای را مجذوب خود كند. به شما توصیه میشود اگر تا الان طعم cover گرفتن قهرمانانه Sam Fisher در پشت موانع را نچشیدید یا اگر لذت انتخاب دشمنان و به درك فرستادن تمامی آنها(!) با یك دكمه را درك نكرده اید حتما بازی "Splinter Cell : Conviction" را برای یك بار هم كه شده بازی كنید و از آن لذت ببرید...


Image 21

 


 

منبع: http://www.pardisgame.net