دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۸۹ ساعت ۰۸:۳۵

 Genre: First-Person Shooter
Publisher: Activision
Developer: Infinity ward
Release Date: November 11, 2009
MSRP: $59.99
Platforms:PC,XBOX360,Ps3
ESRB: M
score:9.9/10

طی سال ها سری cod با داشتن عناصری بسیار خوب در سبک fps ، جای خود را بین بازیکنان باز کرده است. حال آن که شما از کجا هستید و علایقتان چیست ، نمی توانید این حقیقت را رد کنید که این سری امتیازات و تاثیرات بسیاری در چرخه صنعت بازی سازی داشته است. وقتی infinity ward دست از سبک قدیمی cod (1و2 و3 و 5) برداشت ، راه رسیدن به modern warfare را روشن کرد ، ما اولین جدایی cod را مشاهده کردیم. این سری جدید توجهی به وقایع تاریخی نداشت ، یک سری کاراکتر متفاوت را ساخت و شروع به گام برداشتن در ژانر جدیدی از fps در زمین ها و مناطق جدید کرد و از مرزهایی که بازی های گذشته fps برداشته بودند ، رد شد. انرژی و وقتی که صرف این بازی شده اجتناب نا پذیر است و با توجه به کارهایی که بر روی این بازی انجام شده می تواند این بازی را به یکی از پرفروش ترین بازی های زمان خود تبدیل کند ، با توجه به بهترین بودن در این سبک و مراحل و سلاح های جدید اضافه شده به بازی امید می رود که modern warfare 2 امسال رکورد ها را بشکند.

سوال اصلی این جاست که آیا MW 2 ارزش صبر کردن را داشته و آیا میتواند به رسوم cod عمل کند یا حتی پا را فراتر از آن بگذارد؟

MW2 تا به الان شباهت های کمی با دیگر عناوین سری داشته است. بخش های بازی به سه قسمت specialops , campaign و multiplayer تقسیم می شوند ، که شما در بخش special ops می توانید دو نفری (co-op) به صورت آنلاین بازی کنید ، multiplayer مربوط به آنلاین بازی کردن است و مهم ترین بخش بازی نیز campaign که همان single player خودمان است. این سه بخش از همان ابتدای بازی برای شما قابل استفاده هستند و به راحتی ، چه مبتدی باشید و چه حرفه ای می توانید از تمام امکانات بازی به طور کامل استفاده کنید.بهترین و جذاب ترین حالت بازی campaign mode است . به عنوان پایه cod ، campaign mode خیلی سخت تر و جذاب تر از mw1 برگشته است. بازی از همان ابتدا شما را مجذوب متفاوت بودن مکان های خود می کند. از خیابان های خالی افغانستان گرفته تا شهر ریودوژانیروی برزیل و کشتی ای در مناطق سرد سیر روسیه ، همه و همه به زیباترین شکل در بازی پیاده شده اند که همه دلیلی بر قوی بودن موتور بازی دارند. از طرفی دیگر جلوه های ویژه mw2 یک قدم از cod های دیگر ، حتی mw1 جلوتر است. تاکید روی نوع آب و هوا و تاثیرات آن ، اجسام انهدام پذیر و چیزهای دیگری همچون هرج و مرج و سکانس های پر تعداد سینماتیک ، از پیشرفت های جلوه هاست. از نوع آوری های اضافه شده به این بازی می توان به این دو اشاره کرد:

1-برای رفع خستگی در بازی و همچنین جذاب تر شدن آن ، از سکانس های هیجان انگیز رانندگی و تعقیب و گریز استفاده شده که به هرچه جذاب تر شدن بازی می افزاید.

2- اضافه شدن صحنه آهسته به بازی که طی آن با منفجر کردن در یا دیواری وارد اتاقی پر از سرباز شده و همه ی آن ها را ، در صحنه ای آهسته از پای در می آورید.

این ها فقط مکمل هایی هستند برای دقت صدا و تاثیرات صدای تفنگ که مطمئنا بارها ضبط شده اند که به حد مطلوب رسیده اند ، شلیک کردن بین هم رزمان و بین دشمنان ، در حال صحبت کردن یا در سکوت کامل که این ها کاری ارزنده از صدا گذار و آهنگ ساز بازی " هانس زیمر" است که همواره این صدا ها در موقعیت ها و در مرحله های خواص تغییر می کند. دوبلور های بازی نیز همچون بازی قبل به بهترین شکل ممکن کار خود را انجام داده اند که هیچ وقت از شنیدن صدای اشان خسته نخواهید شد.( اکثر صداگذارها از بازی قبل به این بازی آمده اند). Mw2 مانند یک فیلم سراسر اکشن هالیوودی صحنه هایی پشت سر هم و سریع ، که ارزشی مانند دیگر بازی infinity ward ، mw1 دارد.

نکته : همان طور که بسیاری از شما می دانید اکثر کاراکتر های بازی قبل در این بازی نیز حضور دارند. نکته ی جالب این جاست ، که gaz نیز حضور دارد! Gaz یک سرباز مرده است و با وجود این که در بازی شما هم رزمی به نام ghost (روح) دارید و صدای ghost نیز صدای gaz می باشد ، می توان نتیجه گرفت که gaz نیز در بازی حضوری پنهان دارد.به طبع هر بازی خوب نواقصی نیز دارد که mw2 از این قاعده مستثنا نیست. بزرگترین مشکل بازی کمی وقت گیم پلی آن در حالت single mode است. من از وقتی mw2 بیرون آمد شروع به بازی کردم و تنها 5 ساعت طول کشید که به توان بازی را در درجه regular تمام کنم. (زمانی که فکر می کنید بازی تمام نشده با آرم شرکت infinity ward مواجه می شوید!) در درجه های سخت تر از regular بیشتر از 1 الی 2 ساعت به زمان بازی اضافه نمی شود. درست است که mw2 اکشن های خوش ساخت و صحنه های سینماتیک بسیار خوبی دارد و iw دشمن های بسیار زیادی را در سر راه شما قرار داده است که برای رسیدن به چک پوینت بعدی حاضرید آن ها را با چنگ و دندان تکه پاره کنید! ولی یکی از چیز هایی که در همین لحظات گریبان گیر شما می شود سیستم ضربه دیدن بازی است. برای مثال در بازی mw1 زمانی که تیر می خوردید ، خط های قرمز رنگی بر روی صفحه ظاهر می شد که شما برای از بین بردن آن ها باید لحظه ای در سنگری صبر می کردید و سپس به راه خود ادامه می دادید. در mw2 تپش ها بیشتر و شکل آن ها (به شکل خون تغییر پیدا کرده) بزرگتر شده است. به صورتی که این پخش شدن خون بر صفحه به قدری زیاد می شود که عملا دید را از شما می گیرد و شما را به دردسر می اندازد. (درصد تیر خوردن به گمراهی و گیج شدن می افزاید). خوشبختانه این مشکلات را عوامل بسیاری جبران کرده اند.

با توجه به این که از داستان بازی چیزی نگفته ام قسط دارم چند سورپرایز بزرگ این بازی که سازندگان نیز وعده داده بودند را بیان کنم ، پس اگر دوست ندارید بازی جذابیت خود را از دست دهد این پاراگراف را نخوانید:

1- در کوهستانی پوشیده از برف و یخ هستید سر خود را به سوی کاپیتانتان کج می کنید تا از او فرمان بگیرید. ناگهان اسم او را captain soap mactavish می بینید! (البته در یکی از دمو های قبل از عرضه بازی این مسئله فاش شده بود.)

2- وارد زندانی می شوید ، فردی را در حال مبارزه با یکی از زندان بان ها می بینید. به جلو می روید که او را نجات دهید. ناگهان او مشتی را به صورت شما می کوباند. زمانی که بلند می شوید ، چهره ی آشنایی را در مقابل خود می بینید captain price! .

3- بعد از انجام عملیاتی سنگین به سوی آزادی از منطقه ی دشمن پیش می روید. ژنرال شفرد به کمک شما می آید. او شما را با گلوله ای زخمی می کند!(همچنین ghost ) سپس شما را به آتش می کشند!4- بعد از کشته شدن شما نمی دانید با چه کسی بازی خواهید کرد. ناگهان اسم soap را به نام کاراکتر قابل بازی برای شما می بینید!(مثل گذشته ها ) و به کمک نیکولای و پرایس می خواهید یک تنه به قلب دشمن زده و شفرد را از بین ببرید.

5- در یک تعقیب و گریز هیجان انگیز شفرد را در حالی که از هلیکوپتر منفجر شده اش پیاده می شود دنبال می کنید. سپس با جاقو به سوی او حمله کرده و او جا خالی می دهد!(فکر می کنید کشتن اش به همین راحتی ها است؟). چاقویی را در سینه اتان فرو می کند. حال می خواهد شما را با تفگی شهید کند(!) پرایس خود را به شما می رسند و نجات تان می دهد و با شفرد به مبارزه می پردازد. شما بر روی زمین افتاده اید. تفنگ شفرد را در گوشه ای می بینید به سمتش می روید تا هم چون ایمران زاخائف او را از بین ببرید. اما او تفنگ را با لگدی دور می کند! مبارزه ادامه دارد. به دنبال راه چاره ای هستید تا به پرایس کمک کنید. چاقوی درون سینه ی خود را می بینید.چاقو را با مرارت فراون در آورده و روانه ی شفرد می کنید. چاقو در چشم شفرد جای می گیرد. نیکولای به کمک شما می آید و به کمک پرایس فرار می کنید. آرم IW و تمام.

در پایان باید عرض کنم که call of duty modern warfare 2 بهترین و کوتاه ترین بازی سری است و با توجه به قابلیت هایی که ذکر شد، ارزش چند بار تمام کردن را دارد. باید دید در آینده iw با این بازی پر طرفدار چه خواهد کرد. چون این سری کم کم دارد رو به یک نواختی می رود و از یک شکل در آوردن آن همت بزرگ می خواهد که مطمئنا از عهده ی iw بر خواهد آمد .

 
منبع : StarGamez